Ako overiť či je váš kód Product Key od spol. Microsoft originálny
Dnes sú produkty Microsoft Windows a Microsoft Office predávané vo veľkej miere aj na sekundárnom trhu, ako tzv. druhotné licencie.
Po celom svete, ale aj na Slovensku však existuje veľa spoločností, ktoré dnes predávajú falošné produkty, medzi ktoré radíme MSDN a Dreamspark licencie.
Tieto majú buď obmedzenú platnosť, alebo ich v prípade zistenia úniku na čierny trh, spoločnosť Microsoft deaktivuje.
Navyše, pri prípadnom softvérovom audite autorských práv nemusí uspieť a okrem vyhadzovania peňazí na nákup falošných produktov musí často ten kto takéto licencie zakúpil zaplatiť aj pokutu.
Dnes vám obchod www.elektronickelicencie.sk povie, ako skontrolovať produkt, ktorý produkt je originálny a ktorý je falošný.
Množstvo obchodov tvrdí že predáva originálne licencie, na stránke setup.office.com ich systém aj overí, no v skutočnosti sa jedná o falošné licencie, aj keď sa tvária ako originálne.
Po čase sa tak zákazníkovi ktorý zakúpil falošný produkt môže objaviť podobná hláška a licenciu je potrebné vymeniť za originálnu.
Pre kľúč Windows existuje veľa rôznych formátov, ktoré sa budú líšiť v používaní, vrátane:
1. MSDN (Microsoft Developer Network)
– Ide o produktový kľúč, ktorý spoločnosť Microsoft uvoľnila pre vývojárov na vyskúšanie. Ide o kľúč, ktorý má obmedzenú životnosť a spoločnosť Microsoft ho môže kedykoľvek deaktivovať.
2. Dreamspark
– Ide o produktový kľúč spoločnosti Microsoft distribuovaný vzdelávacím inštitúciám, aby si ich študenti vyskúšali. Priemerný vek sa pohybuje od 3 mesiacov do 2 rokov alebo viac.
3. OEM
– Ide o produktový kľúč, ktorý je súčasťou továrenského počítača a predáva sa aj samostatne s potrebným vyhlásením o prevode práv. Kľúč OEM sa páruje na hardvér zariadenia, na základnú dosku počítača. Tento kľúč je prijatím smernice európskeho parlamentu a rady č. 2009/24/ES zo dna 23. 4. 2009 legitimity na použitie pre jednotlivcov aj firmy či rôzne organizácie, bez obmedzenia. Pri tomto type kľúča je možné vymeniť HW zariadenia ako pevné disky, RAM, CPU, GPU okrem základnej dosky. Dnes však množstvo predajcov predstiera predaj OEM kľúča, pritom ponúka MSDN, alebo Dreamspark licencie, čo pri predaji zamlčí. Originálne OEM kľúče podporujú iba čistú inštaláciu.
4. FPP
– Ide o retailový produktový kľúč, určený pre maloobchodný predaj. Kľúč FPP podporuje migráciu na nový hardvér/ nové zariadenie (aj po výmene základnej dosky). Tento produktový kľúč je plnohodnotný produkt, často teda podporuje aj inováciu z nižších verzií Windows na vyššie verzie (z Home na Professional, resp. napr. z Windows 8.1 na Windows 10). Rovnako množstvo predajcov predáva najmä MSDN kľúče ako tzv. FPP produktové kľúče čím zavádza a klame zákazníka.
5. Open/Volume množstevná licencia
– Ide o produktový kľúč, ktorý vyžaduje, aby bol názov vašej spoločnosti prepojený priamo so spoločnosťou Microsoft s minimálnym nákupom 5 licencií. Produkt je len kľúč. Ak si napríklad zakúpime 5 licencií, Dostali ste kľúč s 1 kľúčom, ktorý podporuje aktiváciu pre 5 počítačov. Často sa jedná o produkty typu Office Professional Plus, alebo Office Standard. Rovnako sa často stáva terčom falšovania (MSDN a Dreamspark licenciami), najmä v prípade Office Professional Plus.
Teraz aké produkty? Na podporu overovania autorských práv pri komerčnom využití, či už ide o firmu, obchodný dom, predajňu, reštauráciu, herňu, banku, rôzne štátne úrady
- pre podmienky autorskoprávnej kontroly musia byť dodržané nasledovné podmienky:
1. Použitý produkt musí byť typu OEM, FPP alebo Open/Volume License
2. Musí byť dodané vyhlásenie o prevode licencie
3. Zakúpený kľúč musí byť rovnaký ako ten, ktorý používame na aktiváciu na danom počítači
Zo všetkých predbežných poznatkov uvedených vyššie už čitateľ pravdepodobne vie, akú licenciu musíme použiť a ako produkt používať.
Ďalšia vec, ktorú treba spomenúť je, že v súčasnosti existuje veľa obchodov, ktoré predávajú falšované výrobky! Ako ich odhaliť?
Z obrázku môžete vidieť, že predajca tvrdí, že predáva OEM produkt
(dokonca s napohľad originálnou nálepkou), ale keď ho overíme, zistíme, že sa jedná o MSDN kľúč.
Teraz pre mnohých z vás, ktorí ešte nevedia, vám povieme, ako skontrolovať produktový kľúč.
1. Stiahnite si Microsoft PID Checker z tohto odkazu: https://m.majorgeeks.com/files/details/microsoft_pid_checker.html
– Microsoft PID Checker je program na kontrolu typu licenčného kľúča.
2. Potom zadajte kód Product Key.
3. Z obrázku môže byť veľa ľudí zmätených , že všetky 4 kľúče zobrazené v popise sú tiež Win 10 RTM Professional Retail, ako spoznáme rozdiel? Ako spoznáme že kľúč je typu MSDN, Dreamspark alebo FPP?
3.2 Na základe rozhovoru so zástupcom spoločnosti Microsoft vám môžeme pomôcť overiť kód Product Key (alebo si to viete overiť sami)
3.3 Po komunikácii so zástupcami spol. Microsoft možno konštatovať, že ID
- X19-98843 je kľúč MSDN,
- X19-98845 je kľúč Dreamspark,
- X19-98841 je pravý kľúč FPP,
- X19-98853 je pravý kľúč FPP,
- X20-29562 je pravý kľúč FPP.
Ďalšie otázky od zákazníkov
Ešte pomôcka ako produkt identifikovať OEM kľúč aj podľa Product ID, resp. už v nainštalovanom systéme (v prípade že nemáte k dispozícii originálny produktový kľúč) Dá sa to nejako skontrolovať?
– Pozrite sa na číslo Product ID ak ide o OEM, bude začínať na 03305, 03306, 03307, 03425 a ďalšie, ktoré budú pridané v budúcnosti
– ak však začína na 03308, bude to Dreamspark/ MSDN
Čo sa týka licencií Office, množstvo z nich má priamo prídomok MSDN už priamo po overení a nie je potrebné poznať, alebo rozlišovať jeho ID (výnimku tvoria kľúče ktoré sa viažu na konto Microsoft, ktoré je potrebné overiť priamo so zástupcom spoločnosti Microsoft).
Veľké poďakovanie patrí zamestnancom spoločnosti Microsoft za to, že nám pomohli s našimi znalosťami overovania kódu Product Key.
Pre každého, kto má ďalšie otázky alebo obavy alebo si chcete objednať produkty a produkty
Spoločnosť môžete kedykoľvek kontaktovať prostredníctvom info@elektronickelicencie.sk